Regeringen Zahle I

28. oktober 1909 - 5. juli 1910

Periode:
28.10.1909 - 05.07.1910

Regering:
Det Radikale Venstre (R)

C. Th. Zahle (R), Konseilspræsident
Erik Scavenius (R), Udenrigsminister
Edvard Brandes (R), Finansminister
Christopher Krabbe (R), Forsvarsminister
M. C. B. Nielsen (R), Kultusminister
C. Th. Zahle (R), Justitsminister
P. Munch (R), Indenrigsminister
J. J. Jensen (Onsted) (R), Minister for offentlige arbejder (Trafikminister) (til 02.02.1910)
Wilhelm Weimann (R), Minister for offentlige arbejder (Trafikminister) (a.i. fra 02.02.1910)
Poul Christensen (R), Landbrugsminister
Wilhelm Weimann (R), Minister for handel og søfart (Handelsminister)
Bjørn Jonsson, Minister for Island

Zahle_I.jpg