CV og personlige økonomiske interesser

Miljøminister Magnus Heunicke

Sundheds- og ældreminister Magnus Heunicke underskriver løfteerklæring om at overholde grundloven
Sundhedsminister Magnus Heunicke underskriver løfteerklæring om at overholde grundloven

Magnus Johannes Heunicke
Født 28. januar 1975 i Næstved, søn af borgmester Henning Jensen og specialklasselærer Inger Heunicke.
Gift med direktør Nina Groes.
Far til Ella Heunicke Groes og Rakel Heunicke Groes.

Medlemsperiode
Folketingsmedlem for Socialdemokratiet i Sjællands Storkreds fra 13. november 2007.
Folketingsmedlem for Socialdemokratiet i Storstrøms Amtskreds fra 8. februar 2005 til 13. november 2007.
Kandidat for Socialdemokratiet i Næstvedkredsen fra 2004.

Parlamentarisk karriere
Miljøminister fra 15. december 2022.
Sundhedsminister fra 21. januar 2021 til 15. december 2022. 
Sundheds- og ældreminister fra 27. juni 2019 til 21. januar 2021.
Transportminister fra 3. februar 2014 til 28. juni 2015.
Statsrevisor fra 13. august 2013 til 2. februar 2014.
Velfærdsordfører, kommunalordfører og ordfører vedrørende landdistrikter og øer.
Tidligere politisk ordfører, trafikordfører og it- og teleordfører.

Uddannelse og erhverv
Journalist, Danmarks Journalisthøjskole, Aarhus, fra 1998-2002.
Student, Næstved Gymnasium, fra 1992-1995.
10. klasses afgangsprøve, Gunslevholm Idrætsefterskole, Falster, fra 1991-1992.
Folkeskolens 9. klasses afgangsprøve, Kildemarkskolen, Næstved, fra 1981-1991.
Journalist, Danmarks Radio, fra 2001-2005.
Rejsesekretær, Danmarks Socialdemokratiske Ungdom, fra 1996-1998.
Piccolo og projektmedarbejder, Kommunernes Landsforening, fra 1995-1996.
Scenemester, BIO Næstved, fra 1992 til 1995.
Opvasker, Bilkas Bistro, Næstved Storcenter, fra 1990-1991.

Tillidshverv
Formand for Danmarks Socialdemokratiske Ungdom Næstved 1992-1995.
Medlem af hovedbestyrelsen og næstformand for Danmarks Socialdemokratiske Ungdom Århus Amt 1998-1999.
Medlem af følgegrupperne vedrørende Sund og Bælt og Femern Bælt 2007-2013.
Medlem af repræsentantskabet for Danmarks Nationalbank 2011-2013.
Medlem af AE-rådet 2011-2014.

(Kilde: Folketinget)

Herunder kan du downloade et dokument som viser Magnus Heunickes personlige økonomiske interesser:

Forside til skema om ministerens personlige interesser
pdf (130 Kb)