CV og personlige økonomiske interesser

Finansminister Nicolai Wammen

Finansministeriet
Finansminister Nicolai Wammen underskriver løfteerklæring om at overholde grundloven
Finansminister Nicolai Wammen underskriver løfteerklæring om at overholde grundloven

Nicolai Halby Wammen

Født 7. februar 1971, søn af journalist Christian Frederik Wammen og talepædagog Lotte Halby Wammen.

Far til Carl.

 

Medlemsperiode

Folketingsmedlem for Socialdemokratiet i Østjyllands Storkreds fra 15. september 2011.

Folketingsmedlem for Socialdemokratiet i Århus Amtskreds fra 20. november 2001 til 8. februar 2005.

Kandidat for Socialdemokratiet i Aarhus Sydkredsen fra 2010.

Kandidat for Socialdemokratiet i Skanderborgkredsen fra 1997-2004.

 

Parlamentarisk karriere

Finansminister fra 27. juni 2019.

Politisk ordfører, 2015-2019.

Forsvarsminister, 9. august 2013 – 28. juni 2015.

Europaminister, 3. oktober 2011 – 9. august 2013.

Næstformand for Socialdemokratiet, 2005-2011.

 

Uddannelse og erhverv

Cand.scient.pol., Aarhus Universitet, 2001. Student , Marselisborg Gymnasium, 1991.

High School-ophold, i Massachusetts, USA, fra 1987 til 1988.

10. klasse, Brobjergskolen i Aarhus, 1987.

 

Tillidshverv

Medlem af byrådet i Aarhus Kommune 1998-2011 (orlov 2001-2005).

Borgmester i Aarhus Kommune 2006-2011.

(Kilde: Folketinget)

 

Herunder kan du downloade et dokument som viser Nicolai Wammens personlige økonomiske interesser:

FM Wammen.PNG
pdf (128 Kb)