CV og personlige økonomiske interesser

Kulturminister Jakob Engel-Schmidt

Jakob Engel-Schmidt. Foto: Steen Brogaard.

Jakob Engel-Schmidt
Født 24. oktober 1983 i Birkerød, søn af pottemager Henrik Schmidt og korrespondent Kirsten Engel Schmidt.

Medlemsperiode
Folketingsmedlem for Moderaterne i Københavns Omegns Storkreds fra 15. august 2013.
Folketingsmedlem for Venstre i Københavns Omegns Storkreds, 3. marts 2016 – 5. juni 2019.
Folketingsmedlem for Venstre i Københavns Omegns Storkreds, 15. august 2013 – 18. juni 2015.
Kandidat for Moderaterne i alle opstillingskredse i Nordsjællands Storkreds fra 2022.
Kandidat for Venstre i Lyngbykredsen, 2010-2018.

Parlamentarisk karriere
Kulturminister fra 15. december 2022
Medlem af Finansudvalget fra 2022.
Politisk ordfører fra 2022.

Uddannelse
Cand.merc i international business, Copenhagen Business School, 2004-2010.
Officer af reserven, Forsvaret, 2002-2004.
Matematisk student, Birkerød Gymnasium, 1999-2002.

Beskæftigelse
Politisk Chef for Moderaterne og sekretariatschef i Det Politiske Mødested, 2021-2022.
Public Affairs Director, Rud Pedersen A/S, 2019-2021.
Direktør, Niels Brock, 2015-2016.
Direktør, Dansk Iværksætterforening, 2012-2013.
International markedsrådgiver, Dansk Industri, 2009-2011.

Tillidshverv
Landsformand for Venstres Ungdom, 2009-2011.