Regeringen Neergaard II

5. maj 1920 - 9. oktober 1922

Periode:
05.05.1920 - 09.10.1922

Regering:
Venstre

N. Neergaard (V), Statsminister
Harald Scavenius (u.p.), Udenrigsminister
N. Neergaard (V), Finansminister
Klaus Berntsen (V), Forsvarsminister
J. C. Christensen (V), Kirkeminister til 15.08.1922
Jacob Appel (V), Kirkeminister fra 15.08.1922
Jacob Appel (V), Undervisnings¬minister
Svenning Rytter (V), Justitsminister
Sigurd Berg (V), † 11.07.1921
Oluf Kragh (V), Indenrigsminister fra 18.07.1921
M. N. Slebsager (V), Minister for offentlige arbejder (Trafikminister)
Th. Madsen-Mygdal (V), Landbrugsminister
Tyge J JRothe (V), Handelsminister

Neergaard_II.jpg