Regeringen Moltke IV

18. oktober 1851 – 27. januar 1852

Periode:
18.10.1851 – 27.01.1852

Regering:
Oktoberministeriet

A.W. Moltke, Premierminister
Wilhelm Sponneck, Finansminister
F. Tillisch, Indenrigsminister
J.N. Madvig, Kultusminister (til 07.12.51)
C.E. Bardenfleth, Minister for Slesvig
P.C. Bang, Kultusminister (fra 07.12.51)
C.A. Bluhme, Udenrigsminister
C. van Dockum, Marineminister
C.J. Flensborg, Krigsminister
A.W. Scheel, Justitsminister

Moltke_IV.jpg