Regeringen Helle Thorning-Schmidt II

03. februar 2014 - 28. juni 2015

HTS_II.jpg

Periode:
03.02.2014 - 28.06.2015

Ændringer:
02.09.2014 og 10.10.2014

Regering:
Socialdemokraterne (A) og Det Radikale Venstre (B)

Helle Thorning-Schmidt (A), Statsminister
Margrethe Vestager Hansen (B), Økonomi- og indenrigsminister(til 02.09.14)
Bjarne Fog Corydon (A), Finansminister
Martin Lidegaard (B), Udenrigsminister
Morten Østergaard Kristensen (B), Skatteminister (til 02.09.14)
Morten Østergaard Kristensen (B), Økonomi- og indenrigsminister (fra 02.09.14)
Mette Frederiksen (A), Beskæftigelsesminister (til 10.10.2014)
Mette Frederiksen (A), Justitsminister (fra 10.10.2014)
Karen Angelo Hækkerup (A), Justitsminister (til 10.10.2014)
Sofie Carsten Nielsen (B), Uddannelses- og forskningsminister
Marianne Jelved (B), Kulturminister og kirkeminister
Carsten Mogens Hansen (A), Minister for by, bolig og landdistrikter og minister for nordisk samarbejde
Christine Edda Antorini (A), Undervisningsminister
Nick Hækkerup (A), Minister for sundhed og forebyggelse
Nicolai Halby Wammen (A), Forsvarsminister
Manu Sareen (B), Minister for børn, ligestilling, integration og sociale forhold
Henrik Martin Sass Larsen (A), Erhvervs- og vækstminister
Rasmus Helveg Petersen (B), Klima-, energi- og bygningsminister
Dan Jørgensen (A), Minister for fødevarer, landbrug og fiskeri
Mogens Jensen (A), Handels- og udviklingsminister
Magnus Heunicke (A), Transportminister
Kirsten Brosbøl (A), Miljøminister
Benny Engelbrecht (A), Skatteminister (fra 02.09.14)
Henrik Dam Kristensen (A), Beskæftigelsesminister (fra 10.10.2014)

Portræt af Helle Thorning-Schmidt
Statsministerportræt, Helle Thorning-Schmidt