Regeringen Bang

12. december 1854 – 18. oktober 1856

Periode:
12.12.1854 – 18.10.1856

Regering:
P.G. Bang, Premierminister*, Indenrigsminister (til 18.02.1856), Minister for Monarkiets fælles indre anliggender (fra 16.10.1855)
F. Wolfhagen, Minister for Slesvig (fra 18.06.1856)
C.C. Hall, Kultusminister, Minister for Slesvig (fra 18.02.1856 til 18.06.1856)
Mathias Lüttichau, Krigsminister (til 25.05.1856)
Harald Raasløff, Minister for Slesvig (til 18.02.1856)
Carl Simony, Indenrigsminister (fra 18.02.1856 til 04.06.1856)
Wilhelm Michelsen, Marineminister
I.J. Unsgaard, Indenrigsminister (fra 04.06.1856)
Carl Lundbye, Krigsminister (fra 25.05.1856)
C.G. Andræ, Finansminister
L.N. Scheele, Udenrigsminister (fra 15.01.1855), Minister for Holsten og Lauenborg
W. Scheel-Plessen, Udenrigsminister (til 15.01.1855)
A.W. Scheel, Justitsminister (til 15.01.1855)

* I helstatsforfatningen af 1855 ophæves stillingen som Premierminister. Regeringschefen betegnes herefter som Konsejlspræsident.

Bang.jpg