Ny regering

Få overblik over, hvordan overdragelserne af ministerierne

Regeringen
Statsministeriet
Tårnet på Christiansborg set fra indre slotsgård

Der vil være overdragelse i de berørte ministerier senere i dag. Overdragelsesforretningerne finder sted i de hidtidige ministerier efter følgende plan:

Kl. 13.30 i Statsministeriet:
Lars Løkke Rasmussen overdrager til statsminister Mette Frederiksen

 Kl. 14.00 i Udenrigsministeriet:
Anders Samuelsen og Ulla Tørnæs overdrager til udenrigsminister Jeppe Kofod og minister for udviklingssamarbejde Rasmus Prehn. Eva Kjer Hansen vil også være til stede.

Kl. 14.00 i Forsvarsministeriet:
Claus Hjort Frederiksen overdrager til forsvarsminister Trine Bramsen.

Kl. 14.00 i Økonomi- og Indenrigsministeriet:
Simon Emil Ammitzbøll-Bille overdrager til social- og indenrigsminister Astrid Krag.

Kl. 14.30 i Justitsministeriet:
Søren Pape Poulsen overdrager til justitsminister Nick Hækkerup.

Kl. 14.30 i Kulturministeriet
Mette Bock overdrager til kulturminister Joy Mogensen.

Kl. 14.30 i Undervisningsministeriet:
Merete Riisager overdrager til børne- og undervisningsminister Pernille Rosenkrantz-Theil.

Kl. 15.00 i Finansministeriet:
Kristian Jensen og Sophie Løhde overdrager til finansminister Nicolai Wammen.

Kl. 15.00 i Skatteministeriet:
Karsten Lauritzen overdrager til skatteminister Morten Bødskov.

Kl. 15.00 i Miljø- og Fødevareministeriet:
Jakob Ellemann-Jensen og Eva Kjer Hansen overdrager til miljøminister Lea Wermelin og ministeren for fødevarer, fiskeri og ligestilling og minister for nordisk samarbejde Mogens Jensen.

Kl. 15.00 i Energi-, Forsynings- og Klimaministeriet:
Lars Christian Lilleholt overdrager til klima-, energi- og forsynings- minister Dan Jørgensen.

Kl. 15.30 i Sundheds- og Ældreministeriet:
Ellen Trane Nørby og Thyra Frank overdrager til sundheds- og ældreminister Magnus Heunicke.

Kl. 15.30 i Børne- og Socialministeriet:
Mai Mercado overdrager til børne- og undervisningsminister Pernille Rosenkrantz-Theil og social- og indenrigsminister Astrid Krag.

Kl. 15.30 i Transport-, Bygnings- og Boligministeriet:
Ole Birk Olesen overdrager til transportminister Benny Engelbrecht og boligminister Kaare Dybvad.

Kl. 15.30 i Udlændinge- og Integrationsministeriet
Inger Støjberg overdrager til udlændinge- og integrationsminister Mattias Tesfaye.

Kl. 16.00 i Erhvervsministeriet:
Rasmus Jarlov overdrager til erhvervsminister Simon Kollerup.

Kl. 16.00 i Uddannelses- og Forskningsministeriet:
Tommy Ahlers overdrager til uddannelses- og forskningsminister Ane Halsboe-Jørgensen.

Kl. 16.00 i Beskæftigelsesministeriet:
Troels Lund Poulsen overdrager til beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard.

Kl. 16.00 i Kirkeministeriet:
Mette Bock overdrager til kirkeminister Joy Mogensen.