
Nyhed
Kulturministeren vil styrke kampen mod doping
"Der er i bund og grund tale om snyd – og derfor er der brug for, at vi gør fælles front og sætter hårdt ind over for dopingmisbrug," siger kulturminister Mette Bock.

Nyhed
Justitsministeren, kriminalforsorgen og Fængselsforbundet i samlet front for bedre sikkerhed i landets fængsler
Med afsæt i 17 nye anbefalinger fra en task force om sikkerheden i fængslerne sætter justitsministeren en række initiativer i gang. Samtidig fremlægger Kriminalforsorgen og Fængselsforbundet en plan for håndteringen af bemandingssituationen i fængslerne.

Nyhed
Rabiate religiøse forkyndere får indrejseforbud til Danmark
Udlændingestyrelsen har offentliggjort en national sanktionsliste med de første navngivne omrejsende, udenlandske religiøse forkyndere, som er udelukket fra at indrejse i Danmark af hensyn til den offentlige orden.