Regeringen Stauning II

30. april 1929 – 4. november 1935

Periode:
30.04.1929 – 04.11.1935

Regering:
Socialdemokratiet (S) – Det radikale Venstre (R)

Th. Stauning (S), Statsminister
E Munch (R), Udenrigsminister
C. V. Bramsnæs (S), Finansminister til 31.05. 1933
H.P. Hansen (S), Finansminister fra 31.05. 1933
L. Rasmussen(S), Forsvarsminister til 24.11.1932
H. P. Hansen (S), Forsvarsminister fra 24.11.1932 til 31.05.1933
Th. Stauning (S), Forsvarsminister fra 31.05.1933
Peter Dahl (S), Kirkeminister
Frederik Borgbjerg (S), Undervisningsminister
C. Th. Zahle (R), Justitsminister
Bertel Dahlgaard (R), Indenrigsminister
J. Friis-Skotte (S), Minister for offentlige arbejder ( Trafikminister)
Kristen Bording (S), Landbrugsminister
C.N.Hauge (S), Minister for industri og handel (Handelsminister)
Th. Stauning (S), Minister for søfart og fiskeri til 31.05.1933
C. N. Hauge (S), Minister for søfart og fiskeri ad interim
K. K. Steincke (S), Socialminister

Stauning_II.jpg