Regeringen Rotwitt

2. december 1859 – 24. februar 1860

Periode:
02.12.1859 – 24.02.1860

Regering:
C.E. Rotwitt, Konsejlspræsident, Justitsminister (til 08.02.1860), Minister for Holsten og Lauenborg (til 08.02.1860) † 08.02.1860
Carl Frederik Blixen Finecke, Minister for Slesvig, fungerende regeringschef fra 08.02.1860 til 24.02.1860
Chr. v. Jessen, Indenrigsminister, Justitsminister (fra 08.02.1860)
Regnar Westenholz, Finansminister, Minister for Holsten og Lauenborg (fra 08.02.1860)
Hans Nicolai Thestrup, Marineminister; Krigsminister
V.A. Borgen, Kultusminister

Rotwitt.jpg