Regeringen Reedtz-Thott

7. august 1894 – 23. maj 1897

Periode:
07.08.1894 – 23.05.1897

Regering:
Tage Reedtz-Thott, Konsejlspræsident, Udenrigsminister
Chr. Lüttichau, Finansminister
V. Bardenfleth, Kultusminister
Knud Sehested, Landbrugsminister (fra 22.05.1896)
J. Nellemann, Justitsminister, Minister for Island (begge til 13.06.1896)
N.F. Ravn, Marineminister
Gustav Schnack, Krigsminister (fra 25.04.1896)
N.R. Rump, Justitsminister, Minister for Island (begge fra 13.06.1896)
H.P. Ingerslev, Minister for offentlige arbejder (til 20.041896)
H. Hørring, Indenrigsminister, Minister for offentlige arbejder (20.04.1896 – 22.05.1896)
C.A.F. Thomsen, Krigsminister (til 25.04.1896)

Reedtz-Thott_II.jpg