Regeringen Poul Hartling

19. december 1973 - 13. februar 1975

Periode:
19.12.1973 - 13.02.1975

Regering:
Venstre (V)

Poul Hartling (V), Statsminister
Ove Guldberg (V), Udenrigsminister
Anders Andersen (V), Finansminister
Nathalie Lind (V), Justitsminister og minister for kulturelle anliggender
Poul Nyboe Andersen (V), Økonomi- og handelsminister
Kresten Damsgaard (V), Kirkeminister og minister for offentlige arbejder
Holger Hansen (V), Miljøminister og minister for Grønland
Johan Philipsen (V), Arbejds- og boligminister
Jacob Sørensen (V), Indenrigsminister og socialminister
Niels Anker Kofoed (V), Landbrugs- og fiskeriminister
Tove Nielsen (V), Undervisningsminister
Erling Brøndum (V), Forsvarsminister

Hartling.jpg