Regeringen Neergaard I

12. oktober 1908 - 16. august 1909

Periode:
12.10.1908 - 16.08.1909

Regering:
Venstre (V)

N. Neergaard (V), Konseilspræsident, Forsvarsminister
C. W. Ahlefeldt-Laurvig(en) (V), Udenrigsminister
Charles Brun (V), Finansminister
Enevold Sørensen (V), Kultusminister
Svend Høgsbro (V), Justitsminister
Klaus Berntsen (V) , Indenrigsminister
J.Jensen-Sønderup (V), Minister for offentlige arbejder (Trafikminister)
Anders Nielsen (V) , Landbrugsminister
Johan Hansen (V), Minister for handel og søfart (Handelsminister)
Hannes Hafstein, Minister for Island (til 31.03.1909)
Bjørn Jonsson, Minister for Island (fra 31.03.1909)

Neergaard_I.jpg