Regeringen Monrad

31. december 1863 – 11. juli 1864

Periode:
31.12.1863 – 11.07.1864

Regering:
D.G. Monrad, Konsejlspræsident, Finansminister, Minister for Holsten og Lauenborg, Udenrigsminister (til 08.01.1864)
A.L. Casse, Justitsminister
Wilhelm Johannsen, Minister for Slesvig (fra 24.01.1864)
Carl v. Nutzhorn, Indenrigsminister (til 10.05.1864)
George Quaade, Udenrigsminister (fra 08.01.1864)
Carl Simony, Minister for Slesvig (til 24.01.1864)
C.E. Reich, Krigsminister (fra 18.05.1864)
C.T. Engelstoft, Kultusminister
Carl Lundbye, Krigsminister (til 18.05.1864)
H.R. Carlsen, Indenrigsminister (fra 10.05.1864)
O.H. Lütken, Marineminister

Monrad.jpg