Regeringen Moltke II

16. november 1848 – 13. juli 1851

Periode:
16.11.1848 – 13.07.1851

Regering:
Novemberministeriet

A.W. Moltke, Premierminister, Udenrigsminister (til 06.08.1850)
Wilhelm Sponneck, Finansminister
F. Tillisch, Minister for Slesvig (fra 05.03.1851)
J.N. Madvig, Kultusminister
C.E. Bardenfleth, Justitsminister
C.F. Hansen, Krigsminister
Holger Reedtz, Udenrigsminister (fra 06.08.1850)
C.C. Zahrtmann, Marineminister (til 10.08.1850)
Carl L.C. Irminger, Marineminister (fra 10.08.1850 – 25.11.1850)
C. van Dockum, Marineminister (fra 25.11.1850)
P.G. Bang, Indenrigsminister (til 21.09.1849)
M.H. Rosenørn, Indenrigsminister H.N. Clausen, u.p.

Moltke_II.jpg