Regeringen Moltke I

22. marts 1848 – 16. november 1848

Periode:
22.03.1848 – 16.11.1848

Regering: 
Martsministeriet

A.W. Moltke, Premierminister, Finansminister og Marineminister (til 06.04.1848)
C.C. Zahrtmann, Marineminister (fra 06.04.1848)
Orla Lehmann, u.p. L.N. Hvidt, u.p.
C.E. Bardenfleth, Justitsminister
F.M. Knuth; Udenrigsminister
A.F. Tscherning, Krigsminister
D.G. Monrad, Kultusminister
C.A. Blume, Handelsminister

Moltke_I.jpg