Regeringen Jens Otto Krag III

11. oktober 1971 - 5. oktober 1972

Periode:
11.10.1971 - 05.10.1972

Regering:
Socialdemokratiet (A)

Jens Otto Krag (A), Statsminister
K.B Andersen (A), Udenrigsminister
Henry Grünbaum (A), Finansminister
Per Hækkerup (A), Økonomi- og budgetminister
Erling Dinesen (A), Arbejdsminister
K. Axel Nielsen (A), Justitsminister
Chr. Thomsen (A), Fiskeriminister
Ivar Nørgaard (A), Minister for udenrigsøkonomi, europæiske markedsanliggender samt nordiske anliggender
Helge Nielsen (A), Boligminister
Egon Jensen (A), Indenrigsminister
Niels Matthiasen (A), Minister for kulturelle anliggender
Knud Hertling (u.p.), Minister for Grønland
Kjeld Olesen (A), Forsvarsminister
Jens Kampmann (A), Minister for offentlige arbejder og for forureningsbekæmpelse
Eva Gredal (A), Socialminister
Knud Heinesen (A), Undervisningsminister
Ib Frederiksen (A), Landbrugsminister
Dorte Bennedsen (A), Kirkeminister
Erling Jensen (A), Handelsminister (minister for handel, håndværk, industri og søfart)

 

Krag_III.jpg