Regeringen Hørring

23. maj 1897 – 27. april 1900

Periode:
23.05.1897 – 27.04.1900

Regering:
H. Hørring, Konsejlspræsident, Finansminister, Justitsminister (fra 28.08.1899), Minister for Island (fra 28.08.1899)
N.R. Rump, Justitsminister, Minister for Island (begge til 28.08.1899)
C. Tuxen, Krigsminister (til 28.08.1899)
Gustav Schnack, Krigsminister (fra 28.08.1899)
N.F. Ravn, Udenrigsminister, Krigsminister
H.V. Sthyr, Kultusminister
Ludvig Bramsen, Indenrigsminister (fra 28.08.1899)
V. Bardenfleth, Indenrigsminister (til 28.08.1899)
Alfred Hage, Landbrugsminister

Hørring.jpg