Regeringen Hilmar Baunsgaard

2. februar 1968 - 11. oktober 1971

Periode:
02.02.1968 - 11.10.1971

Ændringer:
28.02.1968, 11.07.1969, 14.07.1970 og 17.03.1971.

Regering:
Det Radikale Venstre (B), Det Konservative Folkeparti (C), Venstre (V)

Hilmar Baunsgaard (B), Statsminister
Poul Hartling (V), Udenrigsminister
Poul Møller (C), Finansminister (til 17.03.1971)
Erik Ninn-Hansen (C), Finansminister (fra 17.03.1971)
A.C. Normann (B), Fiskeriminister og minister for Grønland
K. Helveg Petersen (B), Minister for kulturelle anliggender og minister for teknisk samarbejde med udviklingslandene samt nedrustningsspørgsmål
Poul Sørensen (C), Indenrigsminister (til 29.06.1969)
H.C. Toft (C), Indenrigsminister (fra 11.07.1969)
Knud Thestrup (C), Justitsminister
Erik Ninn-Hansen (C), Forsvarsminister (til 17.03.1971)
Knud Østergaard (C), Forsvarsminister (fra 17.03.1971)
Peter Larsen (V), Landbrugsminister (til 7.7.1970)
Henry Christensen (V), Landbrugsminister (fra 14.07.1970)
Knud Thomsen (C), Handelsminister (minister for handel, håndværk, industri og søfart)
Ove Guldberg (V), Minister for offentlige arbejder
Aage Hastrup (C), Boligminister (fra 28.02.1968 tillige minister for statens lønnings- og pensionsvæsen)
Nathalie Lind (V), Socialminister
Helge Larsen (B), Undervisningsminister
Lauge Dahlgaard (B), Arbejdsminister
Poul Nyboe Andersen (V), Økonomiminister og minister for nordiske anliggender samt europæiske markedsanliggender
Arne Fog Pedersen (V), Kirkeminister

Baunsgaard.jpg