Regeringen H.C. Hansen II

28. maj 1957 - 21. februar 1960

Periode:
28.05.1957 - 21.02.1960

Ændringer:
08.10.1958 og 19.02.1960

Regering:
Socialdemokratiet (A), Det Radikale Venstre (B), Danmarks Retsforbund (E)

H.C. Hansen (A), Statsminister og udenrigsminister (til 08.10.1958, derefter statsminister til sin død 19.02.1960)
Viggo Kampmann (A), Finansminister (fungerende statsminister 19.-21.02.1960)
Jørgen Jørgensen (B), Undervisningsminister
Viggo Starcke (E), Minister uden portefølje
Bertel Dahlgaard (B), Økonomiminister og minister for nordiske anliggender
Jens Otto Krag (A), Minister for udenrigsøkonomi (til 08.10.1958, derefter udenrigsminister)
Julius Bomholt (A), Socialminister
Bodil Koch (A), Kirkeminister
Hans Hækkerup (A), Justitsminister
Kai Lindberg (A), Minister for offentlige arbejder og for Grønland
Poul Hansen (A), Forsvarsminister
Oluf Pedersen (E), Fiskeriminister
Kaj Bundvad (A), Arbejds- og boligminister
Karl Skytte (B), Landbrugsminister
Søren Olesen (E), Indenrigsminister
Kjeld Philip (B), Handelsminister (minister for handel, håndværk, industri og søfart)

HC_Hansen_II.jpg