Regeringen H.C. Hansen I

1. februar 1955 - 28. maj 1957

Periode:
01.02.1955 - 28.05.1957

Ændringer:
30.08.1955 og 25.05.1956

Regering:
Socialdemokratiet (A)

H.C. Hansen (A), Statsminister og udenrigsminister
Viggo Kampmann (A), Finansminister
Johannes Kjærbøl (A), Indenrigs- og boligminister (til 30.08.1955, derefter boligminister og minister for Grønland)
Carl Petersen (A), Indenrigsminister (fra 30.08.1955)
Johan Strøm (A), Socialminister
Christian Christiansen (A), Fiskeriminister
Rasmus Hansen (A), Forsvarsminister (til 25.05.1956)
Poul Hansen (A), Forsvarsminister (fra 25.05.1956)
J.S. Smørum (A), Landbrugsminister
Jens Otto Krag (A), Økonomi- og arbejdsminister
Julius Bomholt (A), Undervisningsminister
Bodil Koch (A), Kirkeminister
Lis Groes (A), Minister for handel, industri og søfart
Hans Hækkerup (A), Justitsminister
Carl Petersen (A), Minister for offentlige arbejder (til 30.08.1955)
Kai Lindberg (A), Minister for offentlige arbejder (fra 30.08.1955)
Ernst Christiansen (A), Minister uden portefølje (fra 30.08.1955)

HC_ Hansen_I.jpg