Regeringen Hall I

13. maj 1857 – 2. december 1859

Periode:
13.05.1857 – 02.12.1859

Regering:
C.C. Hall, Konsejlspræsident, Kultusminister (til 06.05.1859) Udenrigsminister (fra 10.07.1858)
C.G. Andræ, Finansminister (til 10.07.1858)
A.F. Krieger Finansminister (fra 10.07.1858 – til 06.05.1859) Indenrigsminister (til 26.07.1858 samt fra 06.05.1859)
F. Wolfhagen, Minister for Slesvig
Carl Simony; Justitsminister
Wilhelm Michelsen, Marineminister, Udenrigsminister (til 10.07.1858)
I.J. Unsgaard, Minister for Monarkiets Fælles indre Anliggender, Minister for Holstein og Lauenborg, Indenrigsminister (fra 26.07.1858 til 06.05.1859)
Carl Lundbye, Krigsminister
C.E. Fenger. Finansminister (fra 06.05.1859)
D.G. Monrad, Kultusminister (fra 06.05.1859)

Hall_I.jpg