Regeringen Friis

5. april 1920 - 5. maj 1920

Periode:
05.04.1920 - 05.05.1920

Regering:
Forretningsministerium

M. P. Friis, Statsminister
O. C. Scavenius, Udenrigsminister
A. M. Koefoed, Finansminister
M. P. Friis, Forsvarsminister
C. E. A. Ammentorp, Kirkeminister
P. J. Pedersen, Undervisningsminister
F. Schrøder, Justitsminister
H. Vedel, Indenrigsminister
K. Riis-Hansen, Minister for offentlige arbejder (Trafikminister)
Chr. Sonne, Landbrugsminister
H. P. Prior, Handelsminister
J. Jensen, Socialminister

Friis.jpg