Regeringen Deuntzer

24. juli 1901 - 14. januar 1905

Periode:
24.07.1901 - 14.01.1905

Regering:
Venstre (V)

J. H. Deuntzer (V), Konseilspræsident, Udenrigsminister
Christopher Hage (V), Finansminister
V H. O. Madsen (V), Krigsminister
Ferdinand Jøhnke (V), Marineminister
J. C. Christensen (V), Kultusminister
P. A. Alberti (V), Justitsminister
Enevold Sørensen (V), Indenrigsminister
V. Hørup (V), Minister for offentlige arbejder (Trafikminister) † 15.02.1902
Christopher Hage (V), Minister for offentlige arbejder (Trafikminister) (fra 15.02.1902)
Ole Hansen (V), Landbrugsminister
P. A. Alberti (V), Minister for Island (til 31.01.1904)
Hannes Hafstein, Minister for Island (fra 31.01.1904)

Deuntzer_II.jpg