Regeringen Christensen I

14. januar 1905 - 24. juli 1908

Periode:
14.01.1905 - 24.07.1908

Regering:
Venstre (V)

J. C. Christensen (V), Konseilspræsident, Forsvarsminister, Finansminister (a.i. 06.04.1908 - 24.07.1908)
Frederik C.O. Raben-Levetzau (V), Udenrigsminister
Vilhelm Lassen (V), Finansminister † 06.04.1908
Enevold Sørensen (V), Kultusminister
P. A. Alberti (V), Justitsminister
Sigurd Berg (V), Indenrigsminister
Svend Høgsbro (V), Minister for offentlige arbejder (Trafikminister)
Ole Hansen (V), Landbrugsminister
Hannes Hafstein, Minister for Island

Christensen_I.jpg