Regeringen Bluhme I

27. januar 1852 – 21. april 1853

Periode:
27.01.1852 – 21.04.1853

Regering:
Januarministeriet

C.A. Blume, Premierminister, Udenrigsminister
Wilhelm Sponneck, Finansminister
Heinrich Reventlow-Criminil, Minister for Holsten og Lauenborg
A.W. Scheel, Justitsminister
Carl Moltke, Minister for Slesvig
P.G. Bang, Indenrigsminister, Kultusminister (til 03.06.1852)
C.F. Hansen, Krigsminister
Carl Simony, Kultusminister (fra 03.06.1852)
Steen Bille, Marineminister

Bluhme_I.jpg