Regeringen Berntsen

5. juli 1910 - 21. juni 1913

Periode:
05.07.1910 - 21.06.1913

Regering:
Venstre (V)

Klaus Berntsen (V), Konseilspræsident
C. W. Ahlefeldt-Laurvig(en) (V), Udenrigsminister
N. Neergaard (V), Finansminister Klaus Berntsen (V), Forsvarsminister
Jacob Appel (V), Kultusminister
Frits T. Bülov (V), Justitsminister
J. Jensen-Sønderup (V), Indenrigsminister
Thomas Larsen (V), Minister for offentlige arbejder (Trafikminister)
Anders Nielsen (V), Landbrugsminister
Oscar B. Muus (V), Minister for handel og søfart (Handelsminister)
Bjørn Jonsson, Minister for Island (til 14.03.1911)
Kristjan Jonsson, Minister for Island (til 25.07.1912)
Hannes Hafstein, Minister for Island (fra 25.07.1912)

Berntsen.jpg