Regeringen Ørsted

21. april 1853 – 12. december 1854

Periode:
21.04.1853 – 12.12.1854

Regering:
A.S. Ørsted, Premierminister, Kultusminister, Indenrigsminister (til 29.04.1854)
C.A. Blume, Udenrigsminister
Wilhelm Sponneck, Finansminister
Heinrich Reventlow-Criminil, Minister for Holsten og Lauenborg
A.W. Scheel, Justitsminister
Carl Moltke, Minister for Slesvig
C.F. Hansen, Krigsminister Steen
A. Bille, Marineminister
F. Tillisch, Indenrigsminister (fra 29.04.1854)

Ørsted.jpg