CV og personlige økonomiske interesser

Social- og indenrigsminister Astrid Krag

Statsministeriet
Social- og indenrigsminister Astrid Krag underskriver løfteerklæring om at overholde grundloven
Social- og indenrigsminister Astrid Krag underskriver løfteerklæring om at overholde grundloven

Astrid Krag Kristensen

Født 17. november 1982 på Sct. Maria Hospital, Vejle. Datter af tekstforfatter Ole Jakob Krag Kristensen og pensioneret gymnasielærer Åse Fogh Pedersen.

Gift med Andreas Seebach. Parret har tre børn.

 

Medlemsperiode

Folketingsmedlem for Socialdemokratiet i Sjællands Storkreds fra 4. februar 2014.

Folketingsmedlem for Socialistisk Folkeparti i Sjællands Storkreds fra 13. november 2007 til 3. februar 2014.

Midlertidigt folketingsmedlem for Socialistisk Folkeparti i Vejle Amtskreds fra 24. oktober 2006 til 30. oktober 2006 (stedfortræder for Villy Søvndal).

Kandidat for Socialdemokratiet i Grevekredsen fra 2014.

Kandidat for Socialistisk Folkeparti i Roskildekredsen fra 2007 til 2014.

Kandidat for Socialistisk Folkeparti i Vejlekredsen fra 2001 til 2006.

 

Parlamentarisk karriere

Social- og indenrigsminister fra 27. juni 2019.

Minister for sundhed og forebyggelse fra 3. oktober 2011 til 3. februar 2014.

Ældreordfører og indfødsretsordfører fra 2015.

Tidligere skatteordfører, udlændingeordfører, integrationsordfører, indfødsretsordfører,velfærdsordfører og ældreordfører.

 

Uddannelse og erhverv

Bachelorstuderende i statskundskab, Københavns Universitet, fra 2003-2007.

Sproglig studentereksamen, Tørring Amtsgymnasium, fra 1998-2001.

Ansat i hjemmeplejen, Sundparken, Amager, 2007.

Studentermedhjælp, Social- og Sundhedsskolen i København, fra 2003-2005.

Pædagogmedhjælper, Frederiksberg Hospitalsvuggestue, fra 2001-2002.

Service- og kasseassistent, Netto, Tørring 1999-2001.

 

Tillidshverv

Formand for Socialistisk Folkepartis Ungdom 2005-2007.

Elevrådsformand ved Tørring Amtsgymnasium 1999-2001.

(Kilde: Folketinget)

 

Herunder kan du downloade et dokument som viser Astrid Krags personlige økonomiske interesser:

Astrid Krag.PNG
pdf (257 Kb)