CV og personlige økonomiske interesser

Skatteminister Morten Bødskov

Statsministeriet
12984 SKM Morten Bødskov

Morten Bødskov

Født 1. maj 1970 i Karup, søn af lærer Per Bødskov og plejehjemsassistent Hanne Bødskov.

 

Medlemsperiode

Folketingsmedlem for Socialdemokratiet i Københavns Omegns Storkreds fra 13. november 2007.

Folketingsmedlem for Socialdemokratiet i Københavns Amtskreds fra 20. november 2001 til 13. november 2007.

Kandidat for Socialdemokratiet i Rødovrekredsen fra 1999.

 

Parlamentarisk karriere

Skatteminister fra 27. juni 2019.

Formand for Erhvervs- Vækst og Eksportudvalget, 2015–2019.

Medlem af Socialdemokratiets gruppeledelse, 2015–2019.

Justitsminister fra 3. oktober 2011 til 12. december 2013.

Tidligere retsordfører, erhvervsordfører, finansordfører, EU-ordfører og udenrigsordfører.

Formand for Erhvervs- Vækst og Eksportudvalget fra 2015, formand for Udvalget vedrørende Efterretningstjenesterne 2007-2011. 

Medlem af Socialdemokratiets gruppeledelse fra 2015, næstformand for Socialdemokratiets folketingsgruppe 2006-2011.

 

Uddannelse og erhverv

BA i samfundsfag, Aalborg Universitet, 1994.

Stud.scient.adm., Aalborg Universitet, fra 1991-1994.

Viborg Amtsgymnasium, fra 1987-1990.

Karup Skole, fra 1977-1987.

Konsulent, TVropa Communication, 2001.

Studentermedhjælp, Socialdemokratiets ledelsessekretariat, fra 2000-2001.

Forbundsformand, Danmarks Socialdemokratiske Ungdom, fra 1996-2000.

International sekretær, Danmarks Socialdemokratiske Ungdom, fra 1994-1996.

 

Tillidshverv

Medlem af Nationalbankens repræsentantskab fra 2015-2019.

Stedfortrædende medlem af branchenævnet for Indsamlingsorganisationernes Brancheorganisation (ISOBRO) fra 2016-2019.

 

Publikationer

Medforfatter til »Forsvar for fællesskabet«, Fremad, 2002.

(Kilde: Folketinget)

 

Herunder kan du downloade et dokument som viser Morten Bødskovs personlige økonomiske interesser:

Morten Bødskov.PNG
pdf (222 Kb)